HATÓANYAGOK REFLEKTORFÉNYBEN: MAGNÉZIUM

HATÓANYAGOK REFLEKTORFÉNYBEN: MAGNÉZIUM

Nehezen alszol el esténként? Nem vagy egyedül.

A Consumer Reports szerint becslése szerint 164 millió amerikai küzd legalább hetente egyszer azzal, hogy nem tud elaludni. A hektikus életvitel, a kavargó gondolatok, a rossz alvási higiénia is okozhatja, de egy biztos, a minőségi alvás hiánya miatt kimerült, stresszes leszel és nem teljesítesz optimális kapacitáson.

Szintén gyakori, hogy valaki az éjszaka közepén felébred, és nehezen tud visszaaludni. A Sleep Medicine magazinban megjelent tanulmány arról számolt be, hogy az amerikai felnőttek körülbelül egyharmada legalább hetente háromszor felébred éjjel, és több mint 40 százalékuk nehezen alszik vissza.

Ha az éjszaka nagy részét azzal töltöd, hogy bámulod a mennyezetet, vagy figyeled, ahogy az óramutató lassan körbeforog, lehet, hogy ellenőriztetned kell magnéziumszintedet. Az alacsony magnéziumszint okozhat álmatlan éjszakát. Robin Reeves, a bostoni Echelon Spa wellness- és életmód részlegének igazgatója szerint az álmatlanság az alacsony magnéziumszint egyik leggyakoribb mellékhatása. „Tudjuk, hogy a GABA neurotranszmitter megfelelő magnéziumszint mellett csillapítja szorongást és stresszt. Vannak, akik megfelelő magnézium bevitel nélkül nehezen tudnak kikapcsolni elalvás előtt.”

A magnézium többszörösen jótékony hatásait régóta ismerjük. A Journal of Research in Medical Sciences kettős vak vizsgálatot végzett annak érdekében, hogy meghatározza a kiegészítésként szedett magnézium hatását álmatlanságban szenvedő idősek körében. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a magnézium javítja az alvás hatékonyságát, az alvás kezdetét és hosszát, valamint javítja a renin, a melatonin és a kortizol szintet is.

„Mivel tudjuk, hogy a magnézium javítja a melatonin hormon természetes szintjét a szervezetben, láthatjuk, miként hat az alvásra. A magnézium alapvető szerepet játszik az idegi impulzusok és az izomösszehúzódások szabályozásában az aktív és a pihenő szervezet esetében is”- mondja Reeves. „Alacsonyabb magnéziumszint mellett a fáradtság teljesen normális mellékhatás, azonban a kortizol termelése korlátozza a test azon képességét, hogy hatékony, regeneráló alváshoz jusson.” De nem csak a melatoninszintre gyakorol hatást a magnézium. Hatással van a szervezet természetes GABA (gamma-amino-vajsav) szintjére is, amely a relaxáció fokozásáért, a stressz csökkentéséért és az egészséges, nyugodt alvásért felel.

A magnéziumban gazdag ételek, mint a diófélék és a magvak, a sötét, leveles zöldek, valamint az olyan ásványi anyagokkal teli étrendkiegészítők, mint a MindYourMind, mind segítik az alvást. „A legjobb orvosság a táplálék, mely természetes módon segít szabályozni a magnéziumszintet” – mondja Reeves.